Arbetslördag på Hesselby

Idag fick vi besök av journalist och fotograf från Dagens Nyheter som gör ett reportage om föreningen och dess verksamhet. Våra elever på vårens trafikkurs hade examen med praktiska och skriftliga prov. Vi rangerade om fordon i Vagnhall 1 så att personvagnarna står på spår 4 och 5 i hallen.
På MÅJ XC 10 arbetas med kopplingen vid förarplatsen samt med att dra åt alla muttrar i korgen. Vi passade också in kylaren inför tillverkning av motorhuv.
Foton: Anders Svensson

Föreningen samlar in medel till renoveringen av MÅJ XC 10. Korgen hämtades i december 2014 hem från Småland till Hesselby för besiktning och inledande arbeten. Vi arbetar nu på att återställa vagnen till motorvagn i 30-talsutförande. Alla som vill stödja detta projekt kan sätta in pengar på vårt Bankgiro 271-5043 och ange “MÅJ XC 10“. Utöver bidraget från RAÄ har 225 183:- har samlats in till den 1/6 2021. Till er som redan har bidragit vill vi rikta ett stort tack!

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.